کد خبر : 152580

۰۶

مرکز این شهرستان شهر اندیمشک است. این شهرستان با جمعیتی بالغ بر۲۰۰۰۰۰ نفر در شمال استان خوزستان قرار گرفته‌است.مردم اندیمشک لر و بختیاری هستند.

اندیمشک جوان : شهرستان اندیمشک یکی از شهرستانهای استان خوزستان است.
مرکز این شهرستان شهر اندیمشک است. این شهرستان با جمعیتی بالغ بر۲۰۰۰۰۰ نفر در شمال استان خوزستان قرار گرفته‌است.مردم اندیمشک لر و بختیاری هستند.
جغرافیا و تقسیمات:
شهرستان اندیمشک بر خرابه‌های شهری باستانی با نام لور بنا گشته‌است . تاریخ نگارانی همچون اصطخری و … در نوشته‌های خود به این شهر اشاره کرده و آن را شهری آباد خوانده‌اند .شهرستان و شهر مرکز آن واقع در استان خوزستان.
نام اندیمشک به پیشنهاد فرهنگستان ایران برای روستای صالح‌آباد برگزیده شده‌است .
همچنین دژی استوار در این نواحی با نام اندمشن (گیلگرد) برپا بوده که به انوشبرد شهرت داشته‌است . برخی مآخذ کهن، نام آن دژ را اَنوش یا انهش، به معنای فراموش شده آورده‌اند. این نام‌گذاری بدان سبب بوده که بر زبان آوردن نام زندانیان آن و حتی نام دژ ممنوع بوده‌است (کریستن سن، در این دژ، شخصی موسوم به صالح خان مکری بناهایی چند از جمله دژی برای سکونت خویش ساخت که به قلعه صالح یا قلعه لور معروف گشت و اکنون نیز به همین نام یا کوی لور خوانده می‌شود .
در دوره حکومت رضاشاه پهلوی و مقارن با احداث راه آهن در ایران ، در مجاورت قلعه لور ، ایستگاه راه آهن اندیمشک بنا نهاده شد که به تدریج با آغاز ساختمان سازی در اطراف آن ، اندیمشک رو به گسترش نهاد .
با شدت گرفتن چنگ جهانی دوم و اشغال ایران ، اندیمشک و راه آهن آن نیز به اشغال نظامی متفقین درآمده و به پایگاهی مهم برای نیروهای نظامی آمریکا بدل گردید که ابتداآذوقه و مهمات از بندر خرمشهر وارد و از طریق راه آهن اندیمشک به شمال ایران و از آنجا نیز به نیروی‌های محاصره شده روسی رسانده می‌شد .
شرکت جنرال موتورز آمریکا نیز در همین زمان شعبه‌ای از کارخانه اتومبیل سازی نظامی خود را در این شهر تأسیس نمود . در دوره پهلوی دوم با ورود شرکت‌های متعدد داخلی و خارجی ، اندیمشک به شهری صنعتی بدل گشت و بدین ترتیب میزبان هزاران نفر از پزشکان ، مهندسان ، کارمندان و کارگران داخلی و خارجی گردید .
شهرستان اندیمشک: اندیمشک یکی از ۱۶ شهرستان استان خوزستان است که در شمال آن واقع شده‌است (مرکز دایرت النعارف بزرگ اسلامی).

شهرستان اندیمشک از شرق با دزفول، از جنوب با شوش، از غرب با آبدانان (استان ایلام‌) و از شمال با پل دختر و خرم‌آباد (استان لرستان‌) همسایه‌است شامل دو بخش مرکزی و الوار گرمسیری است .از شمال به استان لرستان ،شمال غرب به استان ایلام ،از جنوب شرق به دزفول و از جنوب غرب به شهرستان شوش دانیال منتهی می‌گردد . راه آهن سراسری جنوب به شمال ازاندیمشک گذشته و مردم شهرهای شمال خوزستان برای سفرهای خود از راه آهن این شهر بهره می‌برند .

 

بخش الوار گرمسیری:

این بخش وسیع دارای صدها روستا باطبیعتی بسار زیبا ومردمانی خونگرم ومزارعی بسیار سبز وباغستان هایی خرم  و رودخانهای پرآب با ماهی فراوان وباچشمههای فراون.

 دهستان حسینیه
دهستان قیلاب
دهستان مازو
شهر تابعه: حسینیه

دروازه قران شهر حسینیه درمسیر ترانزیت
 
لوله های انتقال نفت بیدروبه


.

مرکزشهراندیمشک:

بخش مرکزی شامل کوی لور- کوی شهدا(ساختمان)-کوی نیرو-کوی فرهنگیان-کوی راه آهن – کوی فرمانداری – کوی لوانتور – کوی زیباشهر-کوی پشت بازار-کوی بهارستان, -۱۸هکتار – کوی ۱۲هکتار-کوی رسالت- کوی کشتارگاه

میدان مرکزی اندیمشک
 
ایستگاه راهن اندیمشک
 احداث راهن در اندیمشک
پایگاه چهارم شکاری

جاذبه‌های گردشگری:

از آثار تاریخی اندیمشک را ویرانه‌های شهر ساسانی لور، پل صیحه، بقعه شاهزاده احمد در مازو، قلعه رزه و ویرانه‌های شهر ایلامی زعفران وسد کرخه به عنوان بزرگترین سد بتنی خاورمیانه وهمچنین سد وتفریحگاه دز اشاره کرد

http://media.farsnews.com/media/Uploaded/Files/Images/1389/08/09/942089_PhotoA.jpg

منطقه گردشگری منگره
بقعه محمودعلی حوالی مازو
 
شاهزاده احمد
بقغه امیر سیف

اندیمشک در جنگ ایران و عراق:

در۴/۹/۱۳۶۵توسط رژیم بعث بمباران هوایی شد که طولانی ترین بمباران بعد از جنگ جهانی دوم بوده دوکوهه اندیمشک درسال‌های دفاع مقدس میزبان رزمندگان وفرماندهانی چون شهیدباکری، چمران و… بوده‌است این منطقه هم اکنون هم میزبان کاروان‌های راهیان نور است در دوران دفاع مقدس اندیمشک نقش زیادی درجابه جایی نیرو وادوات جنگی برعهده داشته‌است این شهرستان بارها به وسیلهٔ موشک‌های رژیم عراق هدف قرار گرفته‌است.

 

سد دز اندیمشک:

 

dezdam

سد دز بر روی رودخانه دز در ۱۸ کیلومتری شمال شرقی اندیمشک قرار دارد که دسترسی به آن از طریق جاده کمربندی اندیمشک – خرم‌آباد صورت میگیرد. این سد دیدنی نخستین سد از رشته سدهای چندمنظوره است که عملیات احداث آن از بهمن ۱۳۳۸ آغاز و در اسفند ۱۳۴۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت. عملیات ساختمانی سد و نیروگاه آن توسط شرکت ایتالیایی امیرزیت-جیدولا-بودی جیانی انجام گرفته است. در ایام نوروز تسهیلات انتقال علاقمندان به بازدید از مجموعه‌ی شگفت‌انگیز سد دز، از سطح شهر اندیمشک فراهم است.

کشاورزی:
اندیمشک درتولیدوصادرات گل نقش مهمی دراستان ایفامی کند همچنین این شهردر کشت ذرت-گندم وانوع صیفی جات مانندگوجه، خیار، هندوانه، هویج، کلم و….به موقعیت خاص خویش وقرار گرفتن در کنار رودهای دز وکرخه از قطبهای اصلی خوزستان به شمار می‌رود!!!!
سدکرخه اندیمشک:

کرخه به عنوان یکی از چهار منطقه طبیعی کشور شناخته شده است که از نظر زیست‌محیطی ارزش فراوانی دارد. کرخه از دو عنصر اصلی رودخانه و جنگل‌های اطراف رودخانه تشکیل شده است و از محلی به نام روستای سرخه در جنوب جاده اندیمشک – دهلران – شروع شده و در امتداد رود کرخه تا روستای «خلاف دو» در شمال حمیدیه اهواز ادامه می‌یابد. بیشه‌های انبوه و بکر کرخه زیستگاه طبیعی منحصر به فرد گونه گوزن زرد در ایران و جهان است. منطقه کرخه با سیزده هزار و بیست و هفت هکتار مساحت شامل دو بخش منطقه حفاظت‌شده با ۹۴۲۷ هکتار و پناهگاه حیات وحش با ۳۶۰۰ هکتار به لحاظ برخورداری از آب فراوان کرخهو زمین‌های حاصلخیز حاشیه آن و شرایط اقلیمی گرمسیری و سایر استعدادهای طبیعی همواره مورد توجه بوده است و در طول تاریخ تمدن‌های متنوعی را در خود پرورانده است.

سد کرخه در سال هزارو سیصدو سی و چهار ه‍_ش بر روی رودخانه کرخه اندیمشک بنا شده است.  سد عظیم کرخه که بزرگترین سد کشور از نوع سد خاکى با هسته رسى مى باشد،

 .کرخه اندیمشک

معدن چناره:
معادن سنگ آهک و دولومیت چناره در شمال شهرستان اندیمشک در مجاورت روستای بیدرویه قرار دارد که ذخایر آن در حال بهره برداری است و حدود ۱۰۰ سال قابل بهره برداری می‌باشد.
شهرها تابع:
این شهرستان دارای چند بخش و شهر است، از جمله می‌توان شهرهای بیدروبه و حسینیه و قله لور را نام برد. گستردگی این شهر به حدی است که می‌توان آن را از نظر وسعت یکی از بزرگ‌ترین شهرهای استان نامید. دو سد عظیم دز و کرخه در این شهرستان قرار دارند که سد دز در ۱۶ کیلومتری شرق این شهرستان واقع شده و سد کرخه در ۲۵ کیلومتری غرب شهر اندیمشک قرار دارد. این شهرستان با داشتن مراتع بسیار در اطراف خود و وجود رودخانه بزرگ دز در فاصله ۵ کیلومتری از استعداد بسیاری برای صنعت و کشاورزی و دامپروری برخوردار است.

دوران جنگ:
در ۴ آذر ماه ۱۳۶۵ وحشیانه‌ترین حمله هوایی و بمبارانی که پس از جنگ ویتنام در جهان صورت گرفته بودتوسط حدود ۱۵۰ هواپیمای عراقی در قالب ۳ اسکادران در اندیمشک صورت گرفت.آثار تاریخی و
باستانی:


این شهرستان به واسطه قرار گرفتن در مجاورت تمدن باستانی ایلام دارای مناطق و اشیای باستانی فراوانی می‌باشد اما متاسفانه این مناطق باستانی به علت عدم توجه مسئولین ناشناخته و در حال غارت است. زیارتگاه شاهزاده احمد از جمله دیدنی‌های منطقه است که در دل کوهستان های شمالی این شهر قرار دارد. قلعه قاسم در شمال اندیمشک از مناطق دیدنی دیگر با دره‌ها و چشمه‌های زیبا و صخره‌های دیدنی و مناسب برای صخره‌نوردان است.
کرانه‌های دو دریاچه سدهای کرخه و دز بسیار دیدنی به ویژه در فصول زمستان و بهار است. آب این دریاچه‌ها دارای ماهی های بزرگی از نوع شیربت، سونگ و بتک و قزل‌آلای سیاه است. گردشگاه تابستانه خاندان پهلوی واقع در پشت دریاچه سد دز می تواند علاوه بر داشتن مطالب تاریخی مهم مکان بسیار زیبایی برای گذراندن تعطیلات باشد. نام این مکان به پلاژ نیز معروف است!!!
مقبره شهدای گمنام اندیمشک:

 
آموزش عالی:شهرستان اندیمشک با داشتن چندین مجتمع آموزش عالی چون دانشگاه آزاد اسلامی (با ۱۵ رشته تحصیلی در مقطع کاردانی وکارشناسی) دانشگاه پیام نور (تحصیل دانشجویان مقطع کارشناسی) مرکزتربیت معلم امام رضا و مجتمع آموزش عالی جندی شاپور.


جاذبه‌های گردشگری:

 
گویش:
 بیشتر جمعیت اندیمشک لر زبان هستند. دوگویش در اندیمشک داریم لری خرم‌آبادی طوایف قلاوند- پاپی و سگوندومیر و لری بختیاری ایلات چارلنگ .
اندیمشک در جنگ ایران و عراق:
در۴/۹/۱۳۶۶توسط رژیم بعث بمباران هوایی شد که طولانی ترین بمباران بعد از جنگ جهانی دوم بوده دوکوه ی اندیمشک درسال‌های دفاع مقدس میزبان رزمندگان وفرماندهانی چون شهیدباکری ، چمران و… بوده‌است این منطقه هم اکنون هم میزبان کاروان‌های راهیان نور است در دوران دفاع مقدس اندیمشک نقش زیادی درجابه جایی نیرو وادوات جنگی برعهده داشته‌است این شهرستان بارها به وسیله ی موشک‌های رژیم عراق هدف قرار گرفته‌است .در حاشیه ی رودهای کرخه ودز دراین شهرستان عملیات‌هایی مانند فتح المبین که بسیار بزرک ومهم بوده‌است به انجام رسیده اندیمشک در این دوران ۱۶۰۰ شهید تقدیم انقلاب کرد .!

میدان آزادی و ورودی اندیمشک:

 

میدان ازادی قلعه لور

دوران سازندگی:
 
جوانان اندیمشک دردوران سازندگی هم تلاش بسیار برای ابادانی این شهرانجام داده‌اند پروروژه‌های دردست احداث عبارتند از: احداث سه پل روگذر-احداث منطقهٔ تجاری درزین خانه-پارک ولفجر-موزه-اکواریم-پتروشیمی-جاده ترانزیتی جدیدشمال جنوب-کارخانهٔ سیمان-تغییر درسیمای شهری ودیگر اقدامات درزمینه شهرسازی دردست تعغیرمی باشد!!!!
این شهرستان در تولید برق سهم بسزایی راایفامی کند.!
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTG32I9Sx1nqafKV6t07MACR_KYk6g96BTqEokz_4U2jkHP79-PQA

کاخانه سیمان اندیمشک


گازرسانی به حسینیه

 


پتروشیمی اندیمشک

مسکن مهر
من به اندیمشک شهرسنگرو مقاومت وزیبایی عشق می ورزم!!!