کد خبر : 154566

07

نبض معیشت بازنشستگان همچنان بد می‌زند و مشکلات سالمندی نیز آنها را رنج می‌دهد و هنوز هزینه ویزیت پزشک و خدمات دندان‌پزشکی و دارو و تهیه سمعک و عینک که نیاز ضروری آنهاست هم در پوشش بیمه‌های تکمیلی قرار نگرفته است .

اندیمشک جوان : نبض معیشت بازنشستگان همچنان بد می‌زند و مشکلات سالمندی نیز آنها را رنج می‌دهد و هنوز هزینه ویزیت پزشک و خدمات دندان‌پزشکی و دارو و تهیه سمعک و عینک که نیاز ضروری آنهاست هم در پوشش بیمه‌های تکمیلی قرار نگرفته است .

هرچند مژده اخیر معاون محترم رئیس‌جمهوری و سخنگوی دولت درباره تحصیل مجوز پرداخت مطالبات بازنشستگان و نیز توجه خاص وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی در رابطه باتخصیص اعتبارات خاص تأمین رفاه سالمندان و راه‌اندازی بنیاد فرزانگان و ترویج طب مراقبت‌های سالمندی، که در دستور کار قرار گرفته، موجب امیدواری بیشتر قشر شریف بازنشسته و خرسندی خاطر سالمندان محترم را فراهم آورده که در این رابطه باید اذعان کرد، سزاوار نیست،

استیفای حقوق بازنشستگانی که مطابق قانون خدمات کشوری و اجرای همسان‌سازی آن با حقوق شاغلین باید سال‌ها پیش انجام می‌شد؟ و نیز پاداش خدمتی که به‌هر حال شامل حال این عزیزان شد! و به‌صورت قطره چکانی هیچ‌گاه نتوانست کام آنها را آن‌طور که باید شیرین نماید؟ همچنان مغفول و معطل باقی بماند؟

زیرا با پیشرفت قابل ملاحظه‌ای که در بخش‌های درمان و بهداشت و ترویج فرهنگ ورزش در جامعه شاهد آن هستیم و با ارتقای فرهنگ سلامت که بحمدالله از نعمت آن به‌طور نسبی بهره‌مند شده‌ایم و به همان نسبت رشد جمعیت ‌سالمندی روند سرعتی بالایی پیدا کرده؟ باز هم عده‌ای از این عزیزان که در میانسالی بازنشسته شده و در آستانه سالمندی!

حسرت رسیدن به این حقوق قانونی و بهره‌مندی از معیشت بهتر و استفاده از بیمه را به طور کامل با خود به‌گور برده‌اند؟ قطعاً حقی بر حاکمیت و جامعه و دولتمردان دارند که باید به صورت محوری و برنامه‌ریزی شده با آن برخورد شود. و از طرفی در کنار این اقدام بایسته و تأمین رفاه سالمندان و تجربه تلخی که با آن درگیر هستند ایجاب می‌کند تا با توجه به تئوری چرخه زندگی ناظر بر استفاده از سرمایه‌گرد‌آوری شده افراد در سنین فعالیت، که در زمان سالمندی مورد استفاده قرار می‌گیرد

و عنایت به سالمندی جمعیت پیش‌رو که پدیده امروز جامعه ماست‌ و موجب دلمشغولی جمعیت شناسان و برنامه‌ریزان عرصه‌های اجتماعی واقتصادی شده و از آن به خاکستری شدن جمعیت نیز تعبیر می‌شود، جا دارد تا با توجه به سرشماری نفوس و مسکن سال 90 که درصد جمعیت بالای 60‌ سال را 7/5 درصد و شاخص نسبت سالخوردگی را 35 درصد نشان می‌دهد، جمعیتی که برآمدگی هرم سنی کشور را در پی داشته و هم‌اکنون در سنین 24 الی 38 سالگی قرار دارند و به‌نظر می‌رسد نرخ بیکاری این رده‌های سنی، بالاتر از حد انتظار است! بازنگری در قانون بازنشستگی و تأمین اجتماعی این جمعیت و رفاه آنها (سالمندان آینده) در اولویت برنامه‌ریزی اساسی اشتغال امروز آنهاست که ضرورت ایجاد آن، تأمین رفاه سالمندان فردای جامعه را می‌طلبد.

محمد مهرور
بازنشسته وزارت ورزش و جوانان