کد خبر : 206539

۰۳

شاید به جرآت می توان گفت که خوزستان یکی از محرومترین استانها و مناطقی است که سالهاست با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند.

اندیمشک جوان : شاید به جرآت می توان گفت که خوزستان یکی از محرومترین استانها و مناطقی است که سالهاست با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می کند.

کم و بیش همه با مشکلات این منطقه محروم آشنایی دارند، اما نکته مهم مسئولینی هستند که وعده و شعار برای این مردم را تبدیل به بهترین راه برای رسیدن به صندلی قدرت کرده اند.

مسئولینی که ابتدا با وعده های خود مردم این خطه را امیدوار اما بعد با بی توجهی به وعده های خود  زهر ناامیدی را به آنها تزریق می کنند.

می توان گفت واضح ترین و بزرگترین وعده های ای که به این مردم داده شد ازطرف کسی بوده که با وجود فرصت چهار ساله ای که داشت کمترین نگاه را به این منطقه محروم داشته است.

شاهد عینی این موضوع هم مردم این خطه هستند که هنوز وعده های سالهای پیش او را فراموش نکرده اند که گفت: «۳ درصد از درآمد نفت را به خوزستان اختصاص می‌دهم. این حق مردم خوزستان است و در طول هشت سال جنگ تحمیلی مردم این سرزمین فشار بسیاری متحمل شدند و این درصد برای جبران آن کم است و تلاش خواهم کرد این دو درصد به سه برسد.» 

بدون تردید منابع عظیم مختلف از جمله نفت و گاز متعلق به همه مردم کشور عزیزمان ایران بوده و هست، اما این تفاوتی که دولت برای مردم خوزستان قائل شده قابل اغماض نیست، درصد قابل توجهی از منابع و درآمد های کشور از این منطقه تامین می شود، اما با گذشت بیش از ۴ سال وعده های سر خرمن دولت هنوز هم ادامه دارد.

باوجود این بد عهدی ها مردم بار دیگر به روحانی رای دادند شاید در این فرصت پایانی خود،  مشکلی از مردم محروم و ستمدیده خوزستان کم کند، اما به نظر  عزمی در دولت برای رفع محرمیت از این منطقه وجود ندارد.

اجرای طرح ۵۵۰  هزار هکتاری یکی از وعده های مهمی بود که اگر به آن عمل می شد بخش وسیعی از معضل بزرگ بیکاری در این استان بر طرف می شد.

روحانی پیش از انتخاب گفته بود، «ما برای آباد کردن ۵۵۰ هزار هکتار سرزمین استان به ۱۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه نیازمندیم که این رقم در دولت پیش‌بینی شده است. ما از طریق صندوق توسعه در طول سه سال آینده همه زمین‌ها را آماده کشت می‌کنیم. در سفر رهبری در حدود ۱۷ سال قبل این برنامه مورد تاکید قرار گرفته و قدم‌هایی هم برداشته شده است که باید تکمیل شود. امروز رییس‌جمهور قول می‌دهد که همه توان دولت برای انجام این پروژه بکار گیرد.» 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان هم در سال ۹۳  گفته بود: از تعداد ۲۵۵ هزار نفری که در مراکز کاریابی خوزستان ثبت نام کردند حدود ۹۰ هزار نفر فارغ التحصیلان دانشگاهی هستند. متاسفانه سالانه ۴۰ هزار نفر به بیکاران استان افزوده می شود و با توجه به جوان بودن استان این رقم بسیار بالایی است.

طبق آمار هاییکه داده می شود تعدا بیکاران خوزستان باید بیش از ۳۰۰ هزار نفر باشد اما طبق آمار این ها فقط برای کسانی است که در مراکز کاریابی ثبت نام کرده اند و می توان حدس زد که هزاران نفر بیکار دیگر نیز وجود دارد که هیکدام در هیچ مرکزی ثبت نام نکرده اند.

بحران بیکاری

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت بیکاری و نبود فرصت‌های شغلی در استان خوزستان به بحران تبدیل شده است.

وی با تاکید بر این که حمایت از دولت در تحقق اهداف خود ضروری بوده و دولت پیشانی کشور در توسعه ایران اسلامی است گفت: استان خوزستان با بیش از ۴ و نیم میلیون نفر جمعیت و اختصاص ۸۰ درصد درآمدهای نفتی به خود هنوز با آثار و خسارت‌های جنگ تحمیلی روبه‌رو است و به همین جهت دولت برای تأمین نیازهای آن باید یک نگاه ویژه داشته باشد.

حسنوند افزود: ما باید بدانیم خوزستان دروازه ورود تشیع به مرزهای معنوی و اعتقادی کشور است و وضعیت کنونی ارائه خدمات به مردم این استان در شهرهای مختلف خوزستان، زیبنده مردم و شهروندان شهرهای مختلف آن نیست چرا که اهدا هزاران شهید در دوران دفاع مقدس و جبهه مقاومت اسلامی بیش از گذشته بر عهد و پیمان مردم خوزستان در عرصه عزت ایران اسلامی توجه کرده است.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: وضعیت بیکاری و نبود فرصت‌های شغلی در خوزستان به بحران تبدیل شده است و به همین جهت ما باید مطابق با ظرفیت این استان به دنبال ایجاد فرصت‌های شغلی و توسعه خوزستان در بخش‌ها و شهرهای مختلف باشیم.

۰۱۱