کد خبر : 206593

۹۹۹۹۹۹

اندیمشک در شمالی ترین نقطه خوزستان یکی از قطب های کشاورزی این استان و کشور است که نقش بسزایی در تولید محصولات کشاورزی کشور دارد.

اندیمشک جوان: اندیمشک در شمالی ترین نقطه خوزستان یکی از قطب های کشاورزی این استان و کشور است که نقش بسزایی در تولید محصولات کشاورزی کشور دارد.
استفاده بهینه از منابع و ظرفیت های این منطقه می تواند علاوه بر رفع مشکل بیکاری توسعه و خودکفایی برخی محصولات کشاورزی را رقم بزند.
بخش کشاورزی با داشتن زیر بخش‌های چهارگانه زراعت، دامپروری، شیلات و جنگلداری یکی از مهمترین بخش‌های اقتصاد کشور ایران است.
این بخش با توجه به اهمیت اقتصادی، اجتماعی و امنیتی فراوانی که دارد؛ اما به اندازه لازم مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
کشاورزی در ایران با داشتن ویژگی‌های بسیار از جمله چهار فصل بودن، توانایی زیادی برای تبدیل شدن به موتور محرکه اقتصاد در چارچوب اقتصاد مقاومتی و جایگزینی نفت را دارد.
همه بخش‌های اقتصاد کشور در سال ۹۱ با تأثیر گرفتن از تحریم‌ها، رشد منفی را تجربه کرده‌اند در حالی که بخش کشاورزی رشد۳/۶ را داشته است.
جلگه خوزستان بخصوص شمال این استان دارای استعداد بسیار مناسبی برای رشد و شکوفایی کشاورزی دارد اما متاسفانه با وجود طرح های خوبی از جمله ۵۵۰ هزار هکتاری رهبری متاسفانه در اجرا بسیار کند عمل می شود.
پیش از این بخشنده معاون امور برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی  گفته بود :طرح ۵۵۰ هزار هکتاری احیای اراضی کشاورزی خوزستان و ایلام موسوم به طرح مقام معظم رهبری بر اساس برنامه زمان بندی و توافق با دستگاه های مسئول در حال اجراست و امیدواریم که بخش زیاد آن تا سال ۹۵ به اتمام برسد.
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه اجرای کامل این طرح می‌تواند ۳۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کند گفت: این طرح علاوه بر ایجاد زمینه اشتغال حدود ۵۰ درصد مواد غذایی کشور را تأمین  خواهد کرد وقتی در تأمین مواد غذایی به خودکفایی برسیم یعنی توانستیم دشمن را در بخش بزرگی از تحریم ناامید کنیم.
آیت الله محسن حیدری گفت: تنها روش راهبردی برای برون‌رفت از معضلات اقتصادی فعلی مانند تحریم و آثار آن بر زندگی مردم این است که مردم و دولت روی پای خود بایستند و دولت و بخش‌های مختلف اقتصادی باید به سمت تقویت بخش تولید با نگرش درونگرایی حرکت کنند.
رئیس جهاد کشاورزی اندیمشک با اشاره به پتانسیل های فراوان اندیمشک  می گوید: کشاورزی می تواند محور تحقق برنامه‌های اشتغال‌زایی و توسعه عمرانی در اندیمشک باشد که از پتانسیل بالایی برخوردار است.
موسوی با اشاره به برداشت بیش از ۱۴ هزار و ۳۰۰ تن برداشت محصول در اندیمشک گفت: این مقدار از سطح ۱۲ هزار و ۴۱۰ هکتار گندم آبی حدود ۶۲ هزار و ۳۵۱ تن محصول و از سطح ۱۸ هزارو ۷۵ هکتار برداشت شده است .
وی گفت:همچنین حدود ۱۰ هزار تن گندم بذری امسال از سطح مزارع اندیمشک برداشت شد که این میزان تولید با توجه به کاهش بارندگی امسال کم سابقه است.
مدیر جهاد کشاورزی اندیمشک بیان کرد:امسال بیش از ۲۰ هزار تن افزایش تولید محصول گندم داشتیم که رقم قابل توجهی است.
وی همچنین افزود:از سطح ۱۰۰ هکتار مزرعه کلزای آبی ۱۸۷ تن و از سطح ۹۸۸ هکتار کلزا دیم ۳۸۵ تن محصول برداشت شد.
موسوی گفت:همچنین از سطح ۱۰۰ هکتار جو آبی ۲۰۶ تن و از سطح یک هزار و ۷۴۶ هکتار جو دیم حدود ۸۴۸ تن محصول برداشت شد.
موسوی یکی از اولویت‌های مهم در اقتصاد مقاومتی را تولید دانست و بیان کرد: به اعتقاد ما در اداره جهاد کشاورزی تولید غذا و امنیت غذایی یکی از محورهای بسیار مهم در اقتصاد مقاومتی است.
وی با اشاره به آمادگی اداره جهاد کشاورزی به جهت جذب سرمایه‌گذاران و صنعت‌گران گفت: در شهرستان اندیمشک اداره جهاد کشاورزی با آغوش باز از کارآفرینان که طرح آنها کوچک‌ترین تحول اقتصادی، ایجاد اشتغال، بهره‌وری و رفع نیازهای امروز شهرستان، استان و کشور را به دنبال داشته باشد پذیرایی خواهد کرد و راه را برای سرمایه‌گذاری در شهرستان هموار خواهد کرد.

  1. مژه says:

    خواهشا این نظر من را تایید کنید هرچند بی ربطه لطفا یه فکری برای وضع ما سپرده گذارای آرمان بکنید لطفا خبر بنویسید من دارم سکته میکنم یه خبر موثق از قول یه آدم درست . یعنی یه نفر که بشه رو حرفش حساب کرد تو این مملکت نیست چطور ممکنه مردم پولشون را دزد نبره بزارن تو بانک و موسسسه وو بعد پسشون ندن چرا شما رسانه ها بیخیال موضوع شدید