کد خبر : 207163

30 قلیان دراندیمشک جمع آوری و معدوم شد

رئیس مرکز بهداشت اندیمشک از اجرای طرح های نگهداری سگ های ولگرد و هرس درختان کنوکارپوس در اندبمشک خبر داد.

اندیمشک جوان ، رئیس مرکز بهداشت اندیمشک از اجریا طرح های نگهداری سگ های ولگرد و هرس درختان کنوکارپوس در اندبمشک خبر داد.
به گزارش اندیمشک جوان،  عنافچه رییس مرکز بهداشت گفت : طرح نگهداری سگ های ولگرد و هرس درختان کنوکارپوس در شهرستان با توجه به نزدیک بودن فصل پاییز و گرده افشانی این درختان اجرا می شود.

یکی از خطراتی که بهداشت جامعه انسانی را تهدید می کند گسترش بیماری های مشترک بین انسان و حیوان است که در این میان، وجود حیواناتی همچون سگ های بدون صاحب در شهرها و روستاها نقش بسزایی در گسترش بیماری های مشترک دارند ضمن اینکه از جمله  بیماری های قابل انتقال از سگ به انسان  می توان به بیماری هاری اشاره کرد که از طریق حیوان آلوده و مصرف سبزیجات آلوده به مدفوع سگ به انسان منتقل می شود.

وی افزود: طرح پشگیری از استعمال دخانیات و قلیان در شهرستان اندیمشک اجرا شده و تا کنون ۲۵ پرونده در این زمینه تشکیل شده است.
عنافچه گفت: بیش از یک هزار قلیان در انبارهای شبکه بهداشت و درمان اندیمشک موجود است که امها آن ها یک کام مثبت و بزرگ در زمینه توسعه خدمات حوزه سلامت شهرستان است.

وی در پایان خاطر نشان کرد : کمیته بررسی مدیریت پسماند رودخانه دز با مشارکت شهرهای ساکن حریم این رودخانه در منطقه، تشکیل و اقدمات مورد نیاز در این زمینه طراحی و به اجرا می رسد.

تاثیرات مضر قلیان بر سلامت انسان
مصرف قلیان آشکارا نشان داده است که تاثیرات مضری بر دو عضو حیاتی بدن به نام ریه‌ها و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، بیماری انسدادی ریوی مزمن، آمفیزم، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد، افزایش حملات آسم و ذات‌الریه برخی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان هستند.
میزان و عمق دَم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می ‌شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌ شود، ۱۰ تا ۲۰ برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.
سایر خطراتی که در کشیدن سیگار مشاهده نمی شود، ولی در کشیدن قلیان وجود دارد، بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت ب (در اثر استفاده مشترک از شیلنگ قلیان) و افزودن الکل یا داروهای روان‌گردان به تنباکوی قلیان است.
تحقیقات همچنین نشان داده است که پس از ۴۵ دقیقه استفاده از دود قلیان، مونوکسید کربن، نیکوتین پلاسما و ضربان قلب به شدت بالا می‌رود.
استفاده از قلیان در کنار سرطان ریه با افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان و مثانه نیز همراه است.
یک تحقیق نشان داده است که کشیدن قلیان خطر ابتلا به سل ریوی را افزایش می‌دهد.
مخصوصاً کودکان در مقابل تاثیرات مضر قلیان آسیب‌پذیر هستند. اگر در محلی باشند که در آن قلیان کشیده می‌شود، احتمال ایجاد عفونت‌های ریوی، آسم و سندرم مرگ ناگهانی کودک در آنها افزایش می‌یابد.
متأسفانه به اکثر تنباکو‌هایی که در سال های اخیر به بازار آمده اسانس‌هایی اضافه می‌ شود که این اسانس ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می‌ گردد، بنابراین علاوه بر بیماری‌های ذکر شده، رینیت آلرژیک و سرفه‌های مزمن همراه با خلط را برای فرد به همراه دارد.
این تصور، تصوری کاملاً غلط است که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها نمی رساند، چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را می ‌گذارد.