کد خبر : 207569

۱-۳

سرمنشاء بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و همچنین وقوع بسیاری از جرم ها ریشه در اعتیاد دارد، تنها مرکز DIC تحت پوشش بهزیستی در اندیمشک با وجود مشکلات فراوان در حال خدمت رسانی است.

اندیمشک جوان : سرمنشاء بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی و همچنین وقوع بسیاری از جرم ها ریشه در اعتیاد دارد، تنها مرکز DIC تحت پوشش بهزیستی در اندیمشک با وجود مشکلات فراوان در حال خدمت رسانی است.

در ادامه گفتگویی با مسئول تنها مرکز گذری کاهش آسیب های اجتماعی تحت پوشش بهزیستی در اندیمشک داریم.

لطفا توضیحی در خصوص خودتان و این مرکز بدهید.

اعظم موحدی هستم، مسئول مرکز گذری کاهش آسیب های اجتماعی اندیمشک که بیش از ۲ سال با هدف مبارزه مستقیم با پیامدهای ویرانگر مصرف مواد مخدر را هدف خود قرار داده است. و پیشگیری از گسترش عفونت‌ های خطرناک چون انواع هپاتیت، ایدز، سل، بهبود زخم های عمیق و عفونی ناشی از مصرف مواد مخدر در میان معتادان نمونه هایی از هدف آن ها به شمار می روند.

لطفا در خصوص فعالیت های این مرکز توضیحاتی بدهید.

این مرکز به آن دسته از معتادانی که در حال حاضر تمایل به ترک ندارند و رفتارهای پرخطر خود را کماکان ادامه می دهند انواع خدمات رفاهی، آموزشی و درمانی را ارایه می دهد و به نوعی به ارائه راهکارهایی برای جایگزینی در رفتارهای پرخطر مصرف کنندگان مواد مخدر و کاهش هر چه بیشتر آسیب های جسمی و روانی ناشی از آن می پردازند.

گرفتار شدن در گرداب اعتیاد علاوه بر ایجاد مشکلات فراوانی برای فرد ، تبعات جبران ناپذیری برایخانواده ها و افراد جامعه دارد که گاها افراد را تا پایان عمر همراهی می کنند از این رو مراکز  گذری کاهش آسیب های اجتماعی برای کاهش این آسیب ها تلاش میکنند.

در صورت امکان برخی از خدمات که در این مرکز یا مراکز مشابه ارائه می شود را توضیح دهید.

در مراکز DIC کارکنان مرکز متعرض مصرف مواد معتادان نمی‌شوند و معتادان برای گرفتن وسایل بهداشتی مثل سرنگ و سوزن استریل به این مراکز مراجعه می کنند تا بتوانند مواد را با وسایل یک بار مصرف و از طریق بهداشتی تزریق کنند.

از طرفی کاهایی همچون  مصاحبه انگیزشی،  ارجاع به کلینیک های مثلثی برای انجام تست هپاتیت، تامین بهداشت جسمی، تامین یک وعده غذا و پوشاک، ایدز و پیگیری در صورت مثبت بودن آزمایش ، ارجاع به مراکز درمانی و …  را بر عهده دارند.

متاسفانه جامعه ی ما هنوز نپذیرفته است که  اعتیاد یک بیماری است نه یک مشکل اخلاقی !  مردم ما هنوز قبول ندارند که اعتیاد یک بیماری است نه ضعف در اراده ی شخص معتاد ! مسئولین و قانون گذاران هر چند که در حرف و سخن از اینکه اعتیاد یک بیماری است بسیار می گویند اما در عملکرد نشان داده اند که بر این باورند که معتادان گروهی مجرم هستند که باید در زندان باشند، یعنی بر عکس حرف شان عمل می کنند.

لطفا اگر صحبت دیگری دارید بفرمایید.

در واقع ، معتاد هیچ گونه کنترلی بر رفتار و اعمال خود ندارد و این برخی از اثرات مواد مخدر  بنابراین می توان گفت که نباید معتادان را  مجرم دانست و مجازات کرد بلکه باید به آنها به عنوان بیماران نیاز مند کمک نگاه کرد و هر چه می توان برای درمان آنها تلاش نمود تلاش ما و مراکزی از این قبیل هم در این زمینه است.

در واقع این مراکز به نوعی کمک به مردم عادی است تا از انتقال برخی بیماری هایی که ممکن است رفتار های خطرناک این بیماران باعث آن شود جلوگیری کرد.

انتظاری که از مسئولین و بخصوص مردم داریم این است که در این زمینه کمک و همیاری کنند تا بتوانیم جامعه ای بهتر و سالمتر داشته باشیم.

توضیح :

مفهومDIC  مخفف Drop in Center  و به معنای مرکز گذری کاهش آسیب است. این مراکز برای کنترل آسیب‌های اجتماعی اعتیاد به وجود آمده و معتادان پرخطر و در معرض ابتلا به بیماری‌های عفونی نظیر ایدز، با مراجعه به این مراکز، از امکانات رایگان مثل سرنگ و برنامه‌های آموزشی رایگان این مراکز استفاده کنند

خدماتی که در مرکز گذری ارایه می شود حتی‌الامکان توسط گروههای همتا و آموزشها بر مبنای آموزش همتایان انجام می شود.

افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان مواد، افزایش آگاهی خانواده، ارتباط میان گروه‌های خودیاری، کاهش شیوع خونی هپاتیت B و C وHIV در معتادان تزریقی، آموز…

 مفهومDIC  مخفف Drop in Center  و به معنای مرکز گذری کاهش آسیب است. این مراکز برای کنترل آسیب‌های اجتماعی اعتیاد به وجود آمده و معتادان پرخطر و در معرض ابتلا به بیماری‌های عفونی نظیر ایدز، با مراجعه به این مراکز، از امکانات رایگان مثل سرنگ و برنامه‌های آموزشی رایگان این مراکز استفاده کنند

خدماتی که در مرکز گذری ارایه می شود حتی‌الامکان توسط گروههای همتا و آموزشها بر مبنای آموزش همتایان انجام می شود.

افزایش آگاهی مصرف‌کنندگان مواد، افزایش آگاهی خانواده، ارتباط میان گروه‌های خودیاری، کاهش شیوع خونی هپاتیت B و C و HIV در معتادان تزریقی، آموزش نحوه تزریق بهداشتی و ارایه سرنگ، کاهش تزریق در سوء مصرف‌کنندگان تزریقی، ارجاع به مراکز درمانی و ارایه خدمات رفاهی در حد امکان از اهداف مراکز گذری کاهش آسیب است
مصاحبه انگیزشی، تأمین بهداشت جسمی، تأمین یک وعده غذا و پوشاک و ارجاع به کلینیک‌های مثلثی برای انجام تست هپاتیت و ایدز از جمله وظایف مراکز گذری است.

 بعد از تهیه گزارش مددکاری سوزن و سرنگ استریل به معتادان تزریقی ارایه می‌شود. سپس فرم ثبت اطلاعات تعویض سوزن و سرنگ و وسایل تزریق به فرد ارایه شده و فرد تحت درمان قرار می‌گیرد

پرسنل، شرایط و شرح وظایف:

پرسنل لازم در مراکز گذری (برای ۶ ساعت فعالیت روزانه

۱  یک نفر نیروی انسانی دوره دیده (دوره هایی که توسط بهزیستی یا معاونت بهداشتی برگزار می شود) با حداقل تحصیلات فوق دیپلم، با رشته مرتبط جهت انجام امور مربوط به مددیار.

۲ یک نفر نیروی انسانی دوره دیده (دوره هایی که توسط بهزیستی یا معاونت بهداشتی برگزار می شود) با حداقل تحصیلات دیپلم که حداقل دوره کمکهای اولیه را گذرانده باشد.

۳      یک نفر خدمه که می تواند از اعضای گروه همسان باشد

۴      دو نفر از افراد بهبودیافته که در ساعات غیر از فعالیت سیاری در مرکز فعالیت دارند. (شرایط تیم سیار، در آیین نامه مربوطه ذکر شده است

۵    یک نفر نیروی انسانی با مدرک پزشکی، پیراپزشکی (پرستار، ماما، علوم آزمایشگاهی، بیهوشی و ) روانشناسی و یا مددکاری اجتماعی به عنوان مسئول مرکز

 

البته انجام سم زدایی در مرکز گذری ممنوع است و ارجاع بیماران برای ترک نباید جزو سیاستهای اصلی مرکز قرار گیرد.

دی آی سی ها در برخی کشورهای توسعه یافته به تفکیک سن و جنس در مراکز جداگانه به مراجعین خدمات رسانی میکنند.

img_5578 img_5579

img_5577 img_5576